logo

10 Cümlede Prostat Büyümesi

 

  • 10  Cümlede Benign Prostat Hiperplazisi (Prostat Büyümesi)

1)Prostat erkeklerde  idrar torbasının altında bulunan bir bez olup, belli bir  yaştan sonra büyümekte ve  içinden geçen idrar yolunu daraltmaktadır.

2)Hastalarımızda idrar zorluğu, idrar da incelme, idrarı tam boşaltmama, kesik kesik idrar yapma, sık idrara çıkma yakınmaları ortaya çıkmaktadır.

3)İdrar yakınmalarıyla prostat boyutu arasında bir ilişki olmayıp küçük boyutta bir prostat bazen önemli  idrar yakınmalarına yol açabilmektedir.

4)Hastalarımızı; şikayetleri yanı sıra parmakla rektal muayene, idrar tahlili, kanda üre ve kreatinin düzeyi, prostat kanseri yönünden kanda PSA düzeyi, idrar akım hızı ve ultrasonografi ile değerlendirmekteyiz.

5)Prostat büyümesi olan hastalarımızı; idrar şikayetlerini ve yaşam kalitesini düzeltmek, prostat büyümesinin yaratabileceği olumsuzlukları önlemek amacıyla tedavi etmekteyiz.

6)İlaç tedavisi iki şekilde yapılmakta; tıkanıklığa sebep olan prostat küçükse prostatı gevşetici, büyükse prostatı küçültücü tedaviler uygulamaktayız, bu ilaçları ömür boyu kullanmalarını önermekteyiz.

7) İlaç tedavisinden sonuç alamadığımız vakalara veya idrar torbasında taş, divertikül dediğimiz kesecik gibi ek olaylar varsa cerrahi yöntemler uygulamaktayız.

8)Prostat cerrahisinin % 90 nını kapalı yöntemlerle yapılmakta olup bunlar arasında TUR(transüretral rezeksiyon), lazer prostatektomi(green light) ve HOLEP yöntemlerini sayabiliriz.

9)Prostat cerrahisinin meninin geri kaçması dışında cinsel fonksiyonlar üzerine olumsuz etkisi olmamaktadır.

10)Elli yaşını geçen her erkeğin yılda bir kez prostat kanser testlerini yaptırmasını ve prostat muayenesi olmasını önermekteyiz.

 

Dokter  Ahmet Metin

Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi

 

Share
105 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

Google Analytics Yandex Merica