logo

reklam
13 Kasım 2018

Antik Çağda  Çatalcada  Yerel Yönetim Seçimler ”Ergiske”

Antik Çağda Ergiske -Çatalca

 

 

 

Antik Çağda Ergiske -Çatalca

 

 

Antik Çağda Ergiske -Çatalca Aristotales su perisi yazısı

 

 

Antik Çağda Ergiske -Çatalca

 

 

 

 

 

Antik Çağda  Çatalca da  

Yerel Yönetim Seçimleri

Kent Senatosu

 

Milattan önceki zamanında hüküm sürmüş, adı gerçekle söylenceler arasında kaybolmuş imparatorlar devrinde, yedi iklimden gelmiş,  ünlü taş ustaları, kâhinler, yıldız bilimciler İstanbul’a yolculukları  sırasında Çatalca’daki bir hanın içinde toplanır ve mola verirlerdi. Kalbur zaman içinde bu yıldız bilimci büyücüler Çatalca’da bulunan bu efsunlu  devasa yolcu hanında  bir araya gelirlerdi,Yıldız bilimciler  Çatalca halkını yer ve gök afetlerinden, barbarlardan, salgın hastalıklardan, yangınlardan korurlardı.

 

Efsunlu ve gizemli  bu küçük şehrin üç tepesine üç tılsım kurarlardı. Constantinus(324–337) Hıristiyanların ilk imparatoru tılsımlı şeylere karşı savaş açmıştı. Bölgesinde ne kadar tılsım ile anılan anıt heykel ve taş yazıt varsa ya kırdırdı ya da üzerlerine kendi heykellerini koydurdu. Antik Çağda bile var olan efsunlu Çatalca’da yüksek üç tepede bulunan üç taş yazıt tılsımlı idi. Rivayet o dur ki, bu taş yazıtların varlıklarından haberi olmayan Çatalca’lılar hiç bilmeden bu güne kadar korunmuşlardır. Çatalca’nın bilinmeyen ziyaretcileri zamanın birinde Çatalca tepelerinden topladıkları 500 bin taşla bir sutun yapmışlar. Bunun sebebi ise Çatalca’yı depremlerden korusun diye özenle yaptıkları  sütunun üzerine bir mıklatıs koymuşlar. Bu sutun zamanın bir dilimibde yıkılınca, Çatalca’da korkunç bir deprem meydana gelmiş ve Çatalca yerle bir olmuş.

 

Çatalca’da yer alan antik yerleşim Ergiske Trak halkının topraklarında Doriskus yakınlarında bir Yunan kolinisinin adı olup, antik site İnceğiz Köyü (Çatalca) yakınlarında bulunmakta, erken Bizans döneminde mezhep kavgalarından kaçanların İnceğiz Köyündeki mağaralarda saklandıkları sanılmaktadır.10.yüzyılda hazırlanan Bizans sözlüğü  Suda’da yerleşiminin adının Poseidon’un su perisi Aba’dan oğlunun adına atfen Ergiskus olarak değiştirildiği bilinmektedir. (Öztürk)

İşte bu devirlerde ‘’Ergiske ’’(Çatalca) antik kentinde yöneten Kent Konseyi yerel seçimler ile belirlenirdi. ‘’ Ergiske Kent Konseyi Senatosuna’’ seçilmek için aranan şartlar çok ağırdı.

 

Ergiske Kent Konseyi Senotosu, Senoto Başkanı, on beş Senatör , dört yazman, iki tüccar ve bir tercüman olmak üzere 22 üyeden meydana geliyordu. Senotör  seçilebilmek için Antik şehir sınırları içinde en az 500.000 Ergiske Kent  altın  sikkesine ve Ergiske Kentinde 10 yapıya  sahip olmak, on yıldan beri Ergiske Kentinde ikamet etmek ve kent konusunda bilgi sahibi olmak şartları aranıyordu. Bu özelliklere sahip kişiler Ergiske Kenti komutanı  tarafından belirlenip İmparator onayı ile Senotor seçimlerine girmeye hak kazanır ve yapılan demokratik seçimlerden sonra kent anfi tiyatrosuna asılan seçim sonuçlarından  sonra Ergiske Kent Senetoru sıfatını kazanıyorlardı.

 

Snetorlar ‘’Haniçe ‘’surları önünde bulunan Ergiske Kent  meydanında seçimlerden önce özgürce demokratik seçim propagandalarını yaparlar. Ergiske Kenti için düşündükleri fikirleri , kente seçilirlerse uygulayacakları  projeleri teker teker üşenmeden Ergiske Kenti Halkına anlatırlardı.Anlatmaları yetmez,anlattıklarını kayıt altına  meydanda bulunan granit mermer masa üzerine konan deftere yazarlardı. Ergiske Kenti anlağı olan bu defter  altına da şu notu düşerlerdi .’’ Ergiske Kent Halkına  sözümdür.Bu anlattıklarım fikirlerin birini dahi yamaz isem veya yapamaz isem tüm sikkelerimi ve binalarımı burada bırakıp Ergiske Kentini terk edeceğim Buna Ergiske Kent altından akan 40 kutsal akarsu ve bu efsunlu akarsuların tanrısı  Melas (Karasu) şahit olsun .’’

 

Bu yüzyıllarca böyle uygulanmıştı fakat  zamanın birinde yapılan bir seçim sonrası seçilen  bir Senatör sözünü  tutmayınca. Ergiske Kenti yer ve gök afetlerinden, barbarlardan, salgın hastalıklardan, yangınlardan, depremlerden başı kurtulmaz olmuş. Ergiske Kenti anlağı Melasin azgın akan sularına Ergiske Kent Konseyi nin aldığı bir karala 7-8- Eylül gecesi senatörler tarfından atılmış.

 

Rivayet olunur ki; Ergiske Kenti anlağının Melas’in azgın akan sularına  atıldığı günden beri; Melas’ın adı Karasu olmuş .

Bilinmez, Belki de;

Ergiske Kenti (Çatalca) altından  akarak Karasuya dökülen 40 efsunlu ve gizemli yeraltı su kaynağı intikam alırcasına, çoşarak  taşarak, 7-8- Eylül gecesi kente sel felaketi  yaşatmaları belkide bu  efsun ve gizemin  devam ettiğini göstermektedir.

 

Etiketler: » » » »
Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

#

Antik Çağda  Çatalcada  Yerel Yönetim Seçimler ”Ergiske”” için 1 yorum

  1. oktay güldüren : diyor ki:

    Mesajınız…

    0
Google Analytics Yandex Merica