logo

reklam
21 Ağustos 2019

Çatalca Sevdadır

Çatalca Sevdadır

İstanbul istikametinden Çatalca’ya girdiğinizde aylardan mayıs ise sizi Çatalca da erguvan ve ıhlamur ağaçları karşılar. Size’’Hoş Geldiniz’’ diyerek. Çatalca’ya konuk olarak gelen misafirlerini mutlu etmek için çömertce  ağaçlarından öyle güzel bir koku salarlar ki, bu kokular burun deliklerinizi sızlatır.  Antik çağdan beri var olan tılsımlı iki taşla korunan şirin Çatalca, efsunludur.

Ona bakmasını bileni büyüler, kendine tutsak eder.

Çatalca; doğal güzelliklerinin yanı sıra, çok kültürlü yapısının iç içe girmiş işaretlerinide görebileceğiniz küçük bir şehirdir..

Çatalca-da her tarih diliminde yaşam kendi halinde mütevazi olsa da, tarih sayfalarına önemli ve anlamlı olaylarında yaşandığı bir yerdir.

Çatalca da Bizans, Osmanlı, mübadele izlerine dokunur, yaşanmış tarihin sararmış sayfalarındaki tarihi ve önemli olayların içene düşerek o günleri yaşayabilirsiniz. Yeter ki ona bakmasını bilip onu anlayabilin.

Çatalca da  tarihin sararmış defterinin yaprakları içine  düşmeye görün. Neler yaşarsınız neler.

Sevdiğine kavuşamayan Bizans Tekfurunun kızı Haniçe-nin gözyaşlarını duyar. Melas (Karasu Deresi) kenarında sel felaketine uğrayan barbar Haçlı ordusunun Tanrıya canlarını bağışlamaları için yalvarmalarını ibretle duyabilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet-in İstanbul’u almadan önce yaptırdığı topları denediği Çatalca’nın fethinde Haniçe surlarında ki top sesleri kulaklarınızı çınlatabilir.

Osmanlı Sultanlarının Çatalca da düzenledikleri av partilerinde gür seslerini iştir,Hünkar Saraylarında büyüyen Şehzadelerin lalaları ile derslerini dinleyebilirsiniz.Hünkar sarayında Kaya sultanın doğum sırasında Sadrazam Refik Ahmet Paşanın heyecanını yaşamanızda mümkündür.

Mimar Sinan’ın Ferhatpaşa Camisi yapımında yüzlerce taş ustalarına verdiği emir hoşunuza gidebilir. Bazen bostancı başının kılıcını bileme sesi ile irkilir,Osmanlı Sultanı Avcı Mehmet-in şehzadeliğin de haremine  yaptırdığı hamamın içinde yeniçerilerin kıstırdığı Kabakçı Mustafa’nın narası ile kendinize gelip.Saraya yetiştirilen kuzuların sesleri ile kesileceklerini düşünerek üzülebilirsiniz. Ressamların babası Nakkaş Babanın köyüne gidip camisi içinde şeyhülislam Çatalcalı Ali Efendini ilk defa yazılan evlilik ile ilgili fetvalarını  onun ruhu ile birlikte okuyabilirdiniz.

Çatalca Gayrimüslim mahallesinde ki gayrimüslim mezarlığı yanındaki sığır meydanında bulunan kır gazinosunda sahneye ilk defa çıkan Yorga Bocanos’un sesi sizi etkiliyebilir.

Çatalca Belediye Başkanı İstavraki Efendinin kırk merdivenin yapılması için alınan karar defterini  imzaladığı mürekkebi biten özel dolma kaleminin sesi ile içiniz gıcıklanabilir, Erguvan rengi fistan giyen Çatalca Ebesi Locika Hanımefendinin mahallede bir doğuma telaşla giden ayak seslerini duyup,mahalledeki doğuma duacı olabilirsiniz.Gayrimüslim mahallesinde iseniz Ayayorgi Kilsesinin içinden dini törenden gelen mistik dua seslerini duyabilirsiniz.

Topukluda yapılan Fato yontusundan sonra havuzdan haçı çıkaran çocuğun Çatalca Metropoliti tarafından ödüllendirilerek aldığı altın kolye sevincini görmeseniz de hayalinizde canlandırabilirsiniz. .

Osmanlı Rus savaşında Çatalca’ya göç eden İzledi muhacirlerinin perişanlığına ağlayabilirsiniz.  Çatalca İslam Mahallesinde bulunan İki katlı ahşap Cemiyeti İslamiye binasında Hoca Ahmet Efendinin verdiği eski Türkçe dersi anlamasanız bile büyük bir ilgi ile dinleyebilirsiniz. 

Balkan Savaşında Çatalca içinde duyulan top sesleri kulaklarınızı çınlatabilir. Çatalca-da Balkan savaşında o pis ve ceberut kolera hastalığını hissedip irkilebilirsiniz.Balkan Savaşında Bulgar Ordusu ile Çatalca’ya gelen yabancı savaş muhabirlerinin fotoğraf karesi alırken  çıkardıkları flaş gözünüzü alabilir.

Dünya savaşında sabaha kadar askerlerin koruganların yapımında uyumamaları için çalınan davullara şaşırabilirsiniz. Kurtuluş Savaşından sonra Çatalca Tren İstasyonunda coşku ile karşılanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk için çocukların ve halkın sevgisini hisseder çığlık seslerini duyabilirsiniz.

Lozan’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Çatalca tren istasyonunda İsmet Paşanın coşkulu karşılanmasında İsmet Paşanın yüzündeki mutluluğu okuyabilirsiniz.

Topal Osman’ın sakat kalarak an acı dolu sesini duyunca yüreğiniz dağlanabilir..

Mübadelede ağlayanların gözyaşları ile sulanmış kırmızı karanfil saksılarını hala görebilirsiniz.

Son Halifenin Çatalca Tren istasyonunda  sürgüne İsviçre’ye giderken Çatalca-ya bakarak neler dediğini duymanız da olası.

Çatalca da her yıl düzenli olarak düzenlenen Geleneksel Meryem ana şenliklerinde tavşan oynatıcılarının ve lafazanların hünerlerini seyrederken Çatalca da ki üzüm bağlarından özel toplanarak yapılan koruk şerbetinden bir bardak içebilirsiniz. Alev ustası Ermeni demircinin yorulunca körüklü pompasına yardım edebilir,Gazete dağıtıcı Mişon-un kız Kadika-dan bir gazete isteyip, Ropen’e pençe,Terzi Garbis-te yelekte yaptırabilirsiniz.

Belki de yetkililerden izin alıp 1914 yılında Çatalca da seyyar fotoğrafçılık yapan Gayrimüslim kızın eski külüstür fotoğraf makinesi ile parkta bir resim karesi fotoğraf bile çektirebilirsiniz.

Çatalca çarşı içinde ki o günlerden kalan şarap ve has ekmek kokusunun çarşı içinde sinen kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Çatalca, açık hava kültür müzesidir.

Yeter ki üzerinde çocuklarımıza emanet olarak aldıklarımızı koruyalım.

Çatalca-Samiotisa Samiotisa (İstanbul serisi -82) Heyamola Yayınları

Tükendi.

Bir Zamanlar Çatalca

Share
165 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

Google Analytics Yandex Merica