logo

reklam

Güvenlik Kameralarının Hayatımızda ki Önemi…

Güvenliğimizle ilgili ne yapabiliriz , neler yapılabilir teknolojiyi güvenliğimizi sağlamak için hangi durumlarda ve alanlarda kullanabiliriz sorularına hiç cevap aradınız mı ?

Güvenlik kameraları Caddelerde, iş yerlerinde, hatta evlerimizde güvenlik tedbirlerinin en başında geliyor.  Güvenlik kameralarının kullanımı gün geçtikçe dahada yaygınlaşıyor. Güvenlik kameraları sayesinde Ofislerimiz, alış veriş merkezleri, caddelerimiz, okullarımız hatta evlerimiz bile sürekli kontrol altında.

Gözümüzün arkada kalmamasını sağlayan bu sistemler hem gerekli önlemleri alabiliyoruz , hemde hırsızlık gibi suçların tespit edebiliyor ve caydırıcı araç olarak kullanıyoruz. Günümüzde mesken ve iş yerlerinde güvenlik ihlallerini 7/24 izleyip kayıt altına almak zorunluluk haline geldi. Bu yüzden güvenlik kamera sisteminin ihtiyaca göre tespit edilip planlanarak seçilmesi önemlidir. ihtiyaca göre doğru ürünü seçip yapılandırmak son derece önemlidir.

sizlere biraz kamera sistemlerinin nasıl çalıştığını anlatacağım.

Günümüzde dış mekanlarda veya mekanlarda çeşitli amaçlar için kullanılan birçok güvenlik kamera sistemleri bulunmaktadır. Güvenlik kameraları, kurulduğu alanda sahip olduğu açıya bağlı olarak etrafı gözetler ve kaydedici özelliği sayesinde gece gündüz farketmeksizin görüntünün her saniyesinin yeniden izlenmesini sağlar. Güvenlik kameraları temel olarak 4 parçadan meydana gelir. Bunlar mercek, sensör, AFE ve DSP’dir.

Güvenlik kameraları aslında bir video kamera mantığı ile çalışır. Kameranın içerisinde, merceğin önünde koruyucu bir cam bulunmaktadır. Koruyucu camın ardında bulunan mercek, gelen ışığı sensöre toplar. Sensörde toplanan ışık, AFE olarak adlandırılan arabirime gelerek dijital sinyale çevrilir ve son olarak DSP’ye gelir ve görüntü işlenmeye başlar. Böylece güvenlik kamerası ile görüntü alınmış olur. Alınan görüntü DVR yani video kayıt cihazı aracılığı ile kaydedilir ve istenildiği zaman her saniyesine bakılabilir.
Dış mekana veya iç mekana uygun, hareket edebilen, zoom yapabilen, gece görüşü, kızılötesi bağlantılı, kablosuz, kısaca ihtiyaca ve amaca göre birçok güvenlik kamera çeşidi vardır.

Analog kameralar, Ahd Analog kameralar, İp kameralar, CCTVI kameralar olarak gruplandırabiliriz.

Son zamanlarda teknolojininde ucuzlamaya başlamasıyla birlikte artık yavaş yavaş analog kameraların yerlerini ip kameralar almaya başlamıştır, İp kameralar analog kameralara göre biraz daha pahlı olmasına rağmen teknoloji olarak çok üstün sistemlerdir.

IP Kameralar‘da ses ve görüntü genişbant üzerinden aktarıldığı için analog kameralara göre daha yüksek kalitede ses ve görüntü iletimi sağlar. Ayrıca güvenlik açısından da analog kameralara göre çok daha avantajlıdır. İki yönlü iletim sayesinde kameraların uzaktan kontrol edilebilmesini sağlar. Bunun yanındanakameralarda 100 metre olan sinyal iletim mesafesi IP kameralarda 4 km’ye kadar çıkabilmektedir.

 

Share
944 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Google Analytics Yandex Merica