logo

03 Haziran 2017

Patriyotlar Nasliç ten Şikago ya Çalışmaya

Patriyotlar Nasliç ten Şikago ya Çalışmaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerika’ya iç savaşlar sonunda Yunanistan’dan, Amerikan inşası için Yunanistan’dan PATRİYOTLA da gitmişti.Büyük göç 1900-1920 yılları arasında her yıl 25.000 bin kişi olarak diaspora tarafından organize edildi.Umutlar ülkesine yolculuk Pire limanından gemilerle aylarca sürdü. Her yolcuya  bir tenekede  maşrapa, çatal bir kaşık  gemiye binmeden verildi. Yunan göçmenleri Amerika’da Chicago’da ayrıcalıklı bir bölgeye yerleştirildi.Amerika iç savaş sonunda  tüm dünyadan proletarya göç akışı ile karşı karşıya kaldı.Yunanlı göçmenler güçlü sağlıklı idiler. Çünkü titizlikle seçilmişlerdi,.lakin biraz saf ve cahildiler, ilk defa Pire limanında gemiler binmişlerdi .Bunlar masum kendi güçlerinin farkında olmayan yoksul insanlardı,İçlerinde çoğu ilk okul mezunu bile değildi, kiminin okuma yazması bile yoktu.Yunanlı göçmenlerin çoğunluğunu etnik azınlıklardan madenlerde daha önce çalışmış olanlardan seçmişlerdi. Yunanistan’ın kısal kesiminin dörtte biri yurt dışına gidiyordu, bunların oraya uyum sağlaması cafe ve rembetiko şarkıları ile oldu.Çok zahmetler ve acılar çektiler, çok kavgalar ettiler ,Amerika’ya uyum sağlamak  hiçte kolay olmadı.

Önceleri demir yollarında ve madenlerde çok zor koşullar altında çalıştılar..yemekler topluca yapıldığı için paralar toplanıyor ve huzursuzluklar hiç bitmiyordu yemeklerin seçiminde Müslüman ve Hristiyanlar ayrı yemek istiyorlardı büyük kavgalardan sonra artık herkesin kafasında dükkan fikri oluşmaya başladı.ABD dolarını ekonomide onlar çalışarak üretiyordu.Yunanlı göçmenler  hem maden ve demir yolunda çalışıyor hem de fabrika ve sanayide daha fazla para getirecek işler aramaya başladılar.İngiliz otel sahipleri yunanlı kadın göçmenleri tercih etmeye başladı,erkeklerse tekstil ayakkabı sektörlerinde daha iyi şartlarla iş buldu.1910 yılına gelince göçmenlerin artık küçük işletmeleri vardı..Şekerleme restoran perakende ve toptan ticaret çiçekçi,tuhafiye temizlik ve tamirat ve ayakkabı mağazaları.

Başarmak zorundaydılar.Bulaşıcı hastalıklar kol geziyordu.Amerika da bu insanların uyumaları veya bir tabak yemek değil ölmek için bir yatak bulmalarını bile garanti edecekleri güvenecekleri ne bir arkadaşları nede bir akrabaları vardı.Açlık kol geziyordu açlıktan gözleri önlerinde ölenler onlara ibret verici bir dersti. Demir yolunda çalışanlar için zor koşullar ağır çalışma şartları yetmez gibi demir yollarına iç savaş yıllarında döşenen askeri mayınlar ada hedef olmak vardı.Havasız ve pencereleri olmayan bordum katlarında yaşadılar sırf çocuklarına memleketlerinde rahat ettirebilmek için .Kimi orada kaldı kimi orada evlendi çoluk çocuk sahibi oldu,kimi Yunanistan döndü.

1924 Tarihinde Yunanistan’dan Silivri,Büyükçekmece,Çatalca’ya göç eden Patriyotlar beraberlerinde geldikleri yerlere İngilizce şarkı dağarcıkları ile  renk kattılar.

Nasliç ten Şikago ya

Manastır ilinin Kesriye,Florina.Serfiçe,Nasliç   kazalarından Amerika’ya neden  çalışmak için alınmışlardı dedelerimiz bilir mi siniz,güçlü kuvvetli  oldukları ve de en ağır şartlarda ,en kötü koşullarda çalışma şartlarında  evlerine ekmek parası getirmek için, bu maden ocaklarında, yerin  metrelerce altında çalışmış oldukları içindir.

Manastır’ın İştib kasabası Yedekler köyünde bulunan maden kömürü. a.g.y.tt, EHT (Ölçek 1/5000)

Manastır vilayeti, Görice sancağı dahilindeki Viskok nahiyesinin Rahova köyü civarındaki bakır madeni. EHT (Ölçek 1/5000

)Manastır’ın Florina kazasında, Baniçe ve Nevgrad köylerinde çıkarılan linyit kömürü madenleri. EHT (Ölçek 1/5000)

Manastır vilayetinin Serfiçe sancağı Kozana kazasının Vinçe nahiyesinde Varışan köyü krom madeni haritası. EHT, Fr. (Ölçek 1/5000)

Manastır vilayeti dahilinde Görice sancağına merbut Heleste nahiyesine tabi Kostanç karyesinde krom madeni haritası. EHT, Fr. (Ölçek 1/1000)

Manastır’ın, İştib kasabasının civar köylerinde çıkan maden kömürü. a.g.y.tt, EHT (Ölçek 1/5000)

Soma’yı da  Yeniköy’ü de tercih etme sebepleri ondandır.

 

 

 

 

 

 

Manastır ili Nasliç kazası  ve karyelerinde (köylerinde) hayvancılık,kestanecilik,tütün ekimi ve çiftçilik  yaparak geç,m,n, kazanan ailelerde vardı elbet.Lakin Amerika’nın ıslağı için giden  dedelerimiz maden ocaklarında çalışan güçlü kuvvetli ,sağlıklı kimselerdi.

Tabi  o yıllarda  çalışmak için gittikleri Amerika’da  ağır ve sağlıksız çalışma ortamlarında (demir yolları) ne derece sağlıklarının koruya-bildiler Allah bilir.

Ne zaman Soma  deseler ,kömür  madenin de kaza deseler içim cız eder, hep gözlerim dolar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
374 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Google Analytics Yandex Merica